علامه مصباح يزدي: اعتقاد به اسلام، پيروي از ولايت‌فقيه و روحيه مقاومت، مهم‌ترين شاخص‌هاي اصلح است
 

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: متأسفانه روحيه‌ي سازش‌پذيري به شدت در مسئولين و برخي نامزدها وجود دارد. چرا که آن‌ها دوست دارند بدون سروصدا و با آرامش کامل به کار خود بپردازند. و همين مسأله نقطه ضعف مسئولين است. اگر در مقاطعي از دفاع مقدس هم با مشکلي روبه‌رو شديم، به‌خاطر همين روحيه‌ي سازش‌کاري بود که در نهايت جام زهر را به امام چشاند.


به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و ‌پژوهشي امام خميني(ره) در بيست‌وپنجمين نشست انجمن فارغ‌التحصيلان مؤسسه آموزشي وپژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به‌اين‌که حضرت امام خميني (ره) نعمت بزرگي است که خداوند متعال به ما عطا کرده است، خاطرنشان کرد: امروز، وظائف اجتماعي و سياسي به عنوان وظيفه شرعي و اسلامي کاملا مشخص و واضح است. درحالي‌که در گذشته تقوا و وظائف شرعي به نماز و روزه و ذکر مصيبت اهل‌بيت (عليهم‌السلام) محدود مي‌شد و حضرت امام خميني (ره) نيمي ديگر از وظائف شرعي که مربوط به حوزه اجتماع و سياست بود را احيا کرد واين يکي از ابعاد برکات وجودي ايشان است.

وي با اشاره به‌اين‌که مسأله‌ي ولايت‌فقيه سابقه در غيبت صغري و حتي در زمان حضور ائمه‌ (عليهم‌السلام) دارد، اظهار داشت: امام خميني (ره) در عمل، ولايت‌فقيه را احيا کرد. امام خميني (ره) در واقع آبروي 50 ساله خود را براي احياي اين مسأله بر کف دست گرفت. آن‌هم در شرائطي که خيلي زمينه مساعد نبود.


آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي با اشاره به‌اين‌که حدود 3 دهه از عمر حضرت امام خميني (ره)در راه تلاش و فداکاري براي تشکيل نظام اسلامي گذشت، ابراز داشت: بعد از گذشت 50 سال از طرح جدي مسأله ولايت فقيه، هنوز مسائل مربوط به ولايت‌فقيه به‌ صورت کامل حل نشده‌است و آن‌گونه که بايد روي اين مسأله کار نشده است.

وي خاطرنشان کرد، امروز کتاب‌هاي فقهي زيادي درباب صلاه و طهارت نوشته‌شده است، اما در عين‌حال مسأله حکومت اسلامي با اين اهميت کم‌تر مورد توجه قرارگرفته است.

وي با اشاره به مثال‌هايي ابراز داشت: علاوه بر بحث‌هاي کلي فقهي، بايد نيازهاي مردم هم درنظر گرفته شود و لذا همان‌گونه که مباحث فقهي تشکيل حکومت اسلامي بايد مورد توجه قرارگيرد، موضوعات مختلف حکومت مانند اقتصاد نيز، بايد به‌صورت تخصصي مورد بحث و تحقيق قرار گيرد. چون صرف بيان حکم شرعي مشکلات مردم را حل نمي‌کند بلکه بايد در کنار آن متخصصيني باشند که موضوعات را نيز شناسايي کرده و احکام را بر آن‌ها تطبيق دهند.

علامه مصباح يزدي با بيان اين‌که مسائل مختلفي در نظام اسلامي مطرح شد که نياز به بررسي دارد، اظهار داشت: مشروعيت قانون اساسي به خاطر امضاي حضرت امام خميني(ره) به‌عنوان ولي‌فقيه است. چون مشروعيت حکومت به وي بستگي دارد.

علامه مصباح يزدي با اشاره به رابطه مسئولان اجرايي با ولايت‌فقيه اظهار داشت: بنا بر نظر حضرت‌امام(ره) اگر همه مردم به شخصي به‌عنوان رئيس‌جمهور رأي دهند، اما ولايت‌‌فقيه او را نصب نکند، طاغوت خواهد بود.

وي ادامه داد: تأکيد امام و مقام معظم رهبري بر وجوب مشارکت مردم در انتخابات آن را به يک وظيفه واجب تبديل مي‌کند که موجب عزت و اقتدار نظام مي‌شود.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به نحوه شناسايي ولي‌فقيه توسط خبرگان رهبري اظهار داشت: از نظر قانون جمهوري اسلامي، روش تعيين رهبري، بهترين روشي است که بر اساس آن مي‌توان حکم شرع را در معرفي ولايت‌فقيه پياده کرد.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به ملاک‌هاي اصلح براي انتخاب رئيس‌جمهور اظهار داشت: اگر گفته شود اکثريت مردم با توجه به فشارهاي اقتصادي به‌ويژه در سال‌هاي اخير(1392)، حل مشکل گراني‌ها را در اوليت انتخاب خود قرار مي‌دهند، سخني بيهوده نيست. البته باتوجه به شرائط حق هم دارند. اما براي کساني‌که انگيزه ديني قوي دارند اين سؤال مطرح مي‌شود که آيا اولويت ديگري وجود ندارد؟

علامه مصباح يزدي با اشاره به سخنان حضرت امام(ره) اظهار داشت: مردم نه براي شکم، بلکه به‌خاطر دين‌شان انقلاب کردند و لذا وقتي امام خطرات را برمي‌شمردند، بالاترين خطر را، احساس خطر براي دين مي‌دانستند.

وي با اشاره به شعارهاي انتخاباتي نامزدهاي رياست‌جمهوري در دوره‌هاي مختلف اظهار داشت: کم‌کم کار به‌جايي رسيد که در بين شعارهاي نامزدها، حتي يک مورد نيز اسلام و دغدغه ديني مطرح نمي‌شد.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: برخي سياست‌مداران علي‌رغم اين‌که خودشان افراد متدين و اهل تهجد هستند، شعارهاي اسلامي در بين سخنان‌شان وجود ندارد، چرا که اين‌گونه به آن‌ها القاء‌شده است که مردم از اين مسائل دوري مي‌کنند. و بالعکس اگر مثلا گفته شود گشت ارشاد را برمي‌دارم، مردم اقبال خواهند داشت.

وي با اشاره به وظيفه روحانيت در عصرحاضر خاطرنشان کرد: آيا ما نيز بايد آلت دست کانديداهايي شويم که شعارهاي اقتصادي سر مي‌دهند يا بايد دغدغه دين و اسلام را داشته‌باشيم که خواسته مردم از انقلاب‌شان بود.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به اين‌که شبهات زيادي در خصوص اسلام و به‌ويژه ولايت‌فقيه در حال مطرح شدن است، اظهار داشت: اين درحالي‌است که تريبون و رسانه براي تقويت اسلام و ولايت‌فقيه بسيار اندک است.

وي ادامه داد: متأسفانه برخي نهادهاي وابسته به روحانيت و نظام، به‌جاي اين‌که به ترويج ولايت‌فقيه به‌عنوان نماد اسلام بپردازند، آن‌را در حد ولايت بر صغار و مجانين پايين آورده‌اند. کار نکردن در اين زمينه به معناي پايمال کردن خون ده‌ها هزار شهيد است.

علامه‌مصباح يزدي با اشاره به عزتي که در پرتو تشکيل نظام اسلامي حاصل شده است، ‌اظهار داشت: امروز دشمنان اذعان دارند که بسياري از مشکلات جهاني بدون حضور ايران قابل حل نيست و اين عزت به‌خاطر وجود شخص امام خميني(ره) و جانشين برحقش، مقام معظم رهبري است.

اين استاد اخلاق حوزه علميه ادامه داد: ما امروز بايد تلاش کنيم تا اولا مردم را متوجه باورها و ارزش‌هاي اسلامي کنيم و ثانياً در انتخابات، باورها و ارزش‌هاي نامزدها را مورد ارزيابي قرار دهيم. چرا که در طول تاريخ انقلاب هر ضربه‌اي که نظام خورده است، به‌خاطر وجود مسئوليني بوده که اعتقاد چنداني به ارزش‌هاي اسلامي و ولايت‌فقيه نداشته‌اند و يا حتي خود را رقيب ولايت‌فقيه مي‌ديده‌اند.
وي دشمن‌شناسي و فراست در شناخت حيله‌هاي دشمنان را از ديگر ملاک‌هاي کانديداي اصلح دانست و گفت: مسئول نظام اسلامي بايد روحيه مقاومت در برابر استکبار و دشمنان داشته باشد.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: هرچند نمي‌توان کسي را يافت که در همه ملاک‌ها در حد اعلا باشد، اما بايد حد نصاب در پاي‌بندي به ارزش‌هاي اسلامي، تبعيت از ولايت‌فقيه و روحيه‌ي مقاومت و سازش‌ناپذيري در او وجود داشته‌باشد و من حيث‌المجموع در اين جهات بر ديگران برتري داشته باشد.

وي ادامه داد: متاسفانه روحيه‌ي سازش‌پذيري به شدت در مسئولين و برخي نامزدها وجود دارد. چرا که آن‌ها دوست دارند بدون سروصدا و با آرامش به کار خود بپردازند و منافع خود و خانواده‌شان را تأمين کنند. و همين مسأله نقطه ضعف مسئولين است. اگر در مقاطعي از دفاع مقدس هم با مشکلي روبه‌رو شديم، به‌خاطر همين روحيه‌ي سازش‌کاري بود که در نهايت جام زهر را به امام چشاند.

وي افزود: اين‌که برخي ادعا مي‌کنند هم مي‌توان تحريم نشد و هم عزت خود را در مقابله با استکبار و آمريکا حفظ کرد، در عمل با تناقض روبه‌رو است.

علامه مصباح يزدي خاطر نشان کرد: لذا در انتخابات بايد کسي را انتخاب کنيم که در مرحله‌ي اول معتقد به ارزش‌هاي اسلام، تابع ولايت‌فقيه و داراي روحيه‌ي مقاومت باشد و بعد از آن به ساير تخصص‌هاي علمي و عملي او توجه شود.

تاریخ :
جمعه 1392/02/20


برچست ها :